szakosztaly_bem

Tagság

Dr. Berki Imre

(feltöltés alatt)

Dombrády Gábor

2007-ben 40 órás tűzoltó alapfokú tanfolyamot végzett, majd a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Védelmi Igazgatási szakán szerzett felsőfokó végzettséget 2011-ben. Ugyan ebben az évben, szeptember 1-én kezdte meg hivatásos szolgálatát a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóságon, ahol előbb a tűzoltósági felügyelőségen , később pedig a Katasztrófavédelmi Műveleti Szolgálatnál teljesített szolglatot. 2021. március 1-től a Mátészalkai Katasztrófavédelmi Kirendeltség tűzoltósági felügyelője. Gyűjtési területe első sorban a hazai és nemzetközi tűzoltó sisakokra fókuszál, amellyel hivatásos állományba lépését követően kezdett el foglalkozni aktívan. A jelenlegi gyűjtemény több, mint 380 darabos, így vélelmezhetően az ország egyik legnagyobb ilyen témájú gyűjteménye. Bár állandó kiállítási helye még nincs, a "Tűzoltó sisakokkal a világ körül" elnevezésű Facebook oldalon keresztül jellenek meg azok illetve vármegyei utazó kiállításokon. Távlati célként egy Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei tűzoltó múzeumot szeretne kialakítani, amelyben a tűzoltóság múltját bemutató elemek kapnak helyet a tűzoltó siskok mellett. A 2024-ben megalapított KKMMSzSz-nek alapító tagja lett, egyben a tagság a KKMMSzSz alelökének választta.

Hózer Benjámin

2013-ban végezte a 40 órás alapfokú tanfolyamot. Azóta folyamatosan képzi magát; jelenleg a Katonai Műszaki Doktori Iskola végzős doktorandusza. Ugyanebben az évben fordult a gyűjtés felé is. 2015-ben indította útjára a "Tűzoltórelikvia-gyűjtők fóruma" nevű Facebook csoportot, mely gyűjtőhelyéül szolgált a téma iránt érdeklődőknek, valamint a többi gyűjtőtárs számára, gyűjteményük bemutatására egyaránt. Gyűjtési területe elsősorban a magyar tűzoltóság, polgári védelem és légoltalom által viselt egyenruhák és ékítmények. Szintén kutatási és gyűjtési területe a kivont tűzoltó-technikák világa, melyről 2024-ben nyitott időszaki kiállítást „Egyszervolt tűzoltóeszközök” címen. Emellett helytörténeti kutatással is foglalkozik Budapest XVI. kerület és elődtelepülései (Cinkota, Mátyásföld, Rákosszentmihály, Sashalom), valamint a szomszédos kerületek és települések (XIV., XV., XVII., Csömör, Kistarcsa, Nagytarcsa) tűzoltó-légoltalmi múltját feldolgozva. 2024-ben ötletgazdája és alapítótagja a KKMMSzSz-nek, mely tagsága a szakosztály titkárának választotta.

Béres Ferenc

A tűzoltó hagyományok megőrzésének elhivatott éllovasa. A XIII. kerületi Hagyományőrző Önkéntes Tűzoltó- és Sportegyesület alapító tagja, valamint a Magyar Tűzoltó Szövetség Hagyományőrző Bizottságának elnöke. Nevéhez fűződik többek között a IV. kerületi Hivatásos Tűzoltóparancsnokság területén létesített, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság és az 1956-os Emlékbizottság támogatásával létrejött 1956-2016 Tűzoltó Hősi Emlékpark kivitelezése, építése. 2020-ban létrejött Európában egyedülálló Tűzoltó Skanzen, amely szintén az ő nevéhez és munkájához köthető. Nős, négy gyermeke van.

Csepilek István

1998-óta vagyok önkéntes tűzoltó Zsámbékon. 2010-óta próbálom az 1890-ben alakult egyesület történetét kutatni és hosszútávú terveim szerint, könyv alakban megjelentetni. Édesapám kezdeményezésére 2015-ben nyitottuk meg a  Tűzoltó Múzeumunkat. Azóta elképesztő módon gyarapodnak a kiállított tárgyaink és már kinőtte magát a múzeum, ezért a közeljövőben bővíteni kell a kiállítást. Mindent gyűjtünk, ami valamilyen módon kapcsolódik a tűzoltósághoz, tűzvédelemhez. 2017-ben megválasztottak az egyesületünk elnökévé. Megtiszteltetés, hogy meghívtak a szakosztály alapító tagjai közé.

Csizmadia Zalán

(feltöltés alatt)

Dániel Zoltán

A Dr. Sztanek Endre Interaktív Polgári Védelmi Múzeum a Dr. Sztanek Endre Alapítvány 2013-ban létrehozott, a légoltalommal és a polgári védelemmel foglalkozó gyűjteménye. A Múzeum feltett szándéka, hogy a légoltalom és a polgári védelem múltjának, eszközeinek, módszereinek, feladatának emléket állítson, a múlt megőrzésével biztos talajt adjon a szakterület fejlődésének, valamint a szakterülettel foglalkozók számára egy olyan „tudástárt” biztosítson, amelyhez fordulhatnak saját kutatásuk során. A Dr. Sztanek Endre Interaktív Polgári Védelmi Múzeum célja, hogy az érdeklődőkkel a megtapasztalás útján ismertesse meg a polgári védelem történetét és régi eszközeit, nem pedig egy elvont, elméleti tudásként adja át. Ennek oka, hogy a játékos, tapasztalati úton megismert múlt segít jobban megérteni a jelent, és a jövőbeli célok sem lesznek felfoghatatlanok. A Múzeum mottója: „Mert múltja nélkül jövője sincs az embernek!”. A múzeum technikai okok miatt jelenleg csak „utazó múzeum” formában tudja bemutatni gyűjteményének kis szeletét az érdeklődők számára, de reméljük, hogy hamarosan meg tudja nyitni új, még inkább látogató központú állandó kiállítását.

Domonkos Gábor

Gépésztechnikus végzettséggel a sorkatonaság után 1994.04.01-én szerelt fel a Szegedi Hivatásos Tűzoltósághoz beosztott tűzoltónak, majd gépjárművezető lett, 1997-ben a zászlós iskola elvégzése után különleges szerkezelő, majd 2010-től szerparancsnok. 2015-ben a Nemzeti közszolgálati egyetemen Védelmi Igazgatás, Katasztrófavédelmi szakirányon végzett. 2012-től megbízott, majd 2019-től kinevezett Rajparancsnok. Gyűjtést kb. 20 éve kezdte, főleg minden ami a tűzoltósághoz köthető, emellett vöröskereszt és a légoltalom papíranyagai, kitüntetései is a gyűjteményében vannak. Az első világháború, valamint a két világháború közötti időszak katonai tárgyai is előfordúlnak a gyűjteményében. Fő kutatási területe a Szegedi Hivatásos, és Önkéntes tűzoltóság története, és nem titkolt célja, hogy 2029-re a Szegedi Hivatásos Tűzoltóság150 éves  évfordulójára, ez könyv formájában megjelenjen.

Duhonyi Zsombor

(feltöltés alatt)

Gordos Marcell

Gépészmérnök; életvédelmi, környezetvédelmi és kisebb részben légzésvédelmi berendezések tervezésével foglalkozik. 2014 óta gyűjti az atom, biológiai és vegyivédelmi eszközöket az 1914-től napjainkig bezárólag terjedő időszakból, illetve kutatja ezek műszaki történetét. A gyűjtési és kutatási terület jelentős részét teszik ki a Légoltalommal és Polgári védelemmel kapcsolatos anyagok. Aktívan részt vesz több kiállítás és gyűjtemény tárgyainak és kiállítóhelyeinek karbantartásában, restaurálásában.

Kovács Sándor

Tűzoltó készülék karbantartó és javító cégnél kezdtem dolgozni. Itt kezdtem el érdeklődni régi tűzoltó eszközök múltja iránt. Így alakult ki a régi tűzoltó készülékek és ehhez kapcsolódó dokumentumok iránti érdeklődés. A gyűjtést közel ötven éve kezdtem. Jelenleg a gyűjteményemben 33 ország különböző tűzoltó készülékei találhatóak. Később ez a gyűjtemény tűzcsap tartozékokkal, táblákkal bővült. Most kb 1000 darabból áll a gyűjteményem. Ez a gyűjtemény megtekinthető a Facebookon a Tűzoltó készülék Gyűjtemény név alatt. Évente 4-5 alkalommal van lehetőségem egy kis részét kiállításon bemutatni.

Seres László

1984. óta ifjúsági tagként kezdtem az önkéntes munkát a Baranyi István Önkéntes Tűzoltó Egyesületnél. 1999. évben elvégeztem a 40 órás tanfolyamot. Az egyesületnél ekkor már paracsnok helyettesi tisztséget töltöttem be. 2004- től parancsnok, majd 2008. januárjától elnök vagyok. 2000. évtől folyamatosan gyűjtöm a magyar vonatkozású tűzoltással kapcsolatos eszközöket, kocsi fecskendőket, szívattyúkat, jelvényeket és kitüntetéseket. 2015-ben résztvetem  Szlovákiában a Somorjai  III. Nemzetközi Tűtoltó Technikai Kiállításon a D 352-es Csepel gépjármű fecskendővel, ahol bemutatot tartottam.  Mint magángyűjtő kiállításom volt a szlovákiai Somorján 2023-ban.  

Tatár Pál

(feltöltés alatt)

Telek Bence

2013-tól tagja a Moson járási Jánossomorjai Önkéntes Tűzoltó Egyesületnek, ahol először ifjúsági, majd vonulós beosztásban tevékenykedik. Építőmérnöki végzettséggel statikai biztosítást végez káreseteknél. Főállásban egy fővárosi cégnél pályafenntartási mérnök. 2013-tól gyűjti a tűzoltó tematikájú relikviákat, kimondottan a Monarchia és Horthy korból származókat. 2020 szeptemberétől tart vándorkiállításokat, mellyel Jánossomorján kívül Győrben és Budapesten is megfordult már. A Ludovika Fesztivál visszajáró kiállítója, valamint a Győr-Moson-Sopron vármegyei tűzoltó szövetség által hirdetett kiállító. A legfőbb gyűjtői területe a tűzoltó tematikán belül a Győr, Moson és Sopron vármegyei kötődésű tárgyak, valamint helytörténeti gyűjtőként a Mosonszentjános, Mosonszentpéter és Pusztasomorja települések egyéb tárgyi emlékeit is keresi.  

Tóth Bence

2014-óta önkéntesként, 2016-tól hivatásos tűzoltóként szolgál a fővárosban. Gyűjtési és érdeklődési területe széleskörű, de elsősorban a tűzoltóság és polgári védelem tárgyi emlékeire és felszereléseire specializálódott, a múlt és a jelen terén egyaránt. Precízen javítja és restaurálja a gyűjteménye arra rászoruló darabjait. Kiemelkedő munkát fektet a Tényői és Szolnoki polgári védelmi kiállítóhelyek vezetési pontjainak korhű berendezésébe és helyreállításába.  Gyűjteménye egy része kiállításként a Ferencvárosi tűzoltóságon megtekinthető.

Túri János

Túri János tűzoltó alezredes vagyok. 1988. március 1-től a Szeghalmi Hivatásos Tűzoltóparancsnokságon teljesítettem szolgálatot; 2025. január 31-én hivatásos tűzoltóparancsnokként vonultam rendelkezési állományba. Magánemberként 1991-ben elkezdtem tűzoltó és katonai relikviákat gyűjteni, amely mára akkora terjedelmű, hogy a Szeghalmi Önkormányzat jóvoltából egy 7 termes kiállításban, a hajdani Simay kisdedóvó épületében megtekinthető. Itt 260 m²-en, 55 ország katonai és rendvédelmi szerveinek egyenruhái és kitüntetései tekinthetőek meg, külön teremben állítok emléket Kovács Gyula posztumusz tűzszerész hadnagynak, aki 2008-ban hősi halált halt Afganisztánban. A kiállítás egynegyed részében a hazai és külföldi tűzoltóságok relikviáival találkozhat az érdeklődő. Ezen magángyűjtemény a látogatók körében nagy népszerűségnek örvend, éves szinten több ezren kíváncsiak a gyűjteményre.