Tűzoltózászlók – 1. rész
2021. február 26. 13:19
Tűzoltózászlók - Háromrészes sorozatunk első fejezetében a zászlók vázlatos történetével, illetve a tűzoltózászlók kialakulásával foglalkozunk.
A katonai csapatok a zászlót – póznára erősített, rendszerint négyszögletes alakú, színes selyemdarabot – tekintették legbecsesebb jelképüknek.
Zászló szavunkról a legkorábbi hiteles adat 1395-ből ismeretes. A zászló színével és ábrájával rendszerint valamilyen eszmét fejez ki. Jelenthet államiságot, nemzetiséget, egyházat, várost, intézményt, uralkodó vagy főúri családot, de kifejezhet gyászt, megadást, vesztegzárat, mutathat rangot, de felhasználható jelbeszédre is.
A nemzeti zászlók a polgári nemzetek kialakulásával a XVII-XIX. században jöttek létre. Az 1789-es francia trikolór hatására az európai lobogók legtöbbje háromszínű. Nálunk kezdetben a „vér színű”, azaz egyszínű vörös zászlók terjedtek el. A piros-fehér-zöld lobogót Magyarország jelvényeként 1848-tól számíthatjuk. Az egyszínű fekete a gyász, a fehér a megadás, az egyszínű vörös pedig régtől fogva a tűz jelzésére szolgált. Pozsonyban már 1446-ban feljegyezték, hogy 45 dénárt fizettek egy vörös tűzjelző zászlóért.
Szó esett róla, hogy a zászló intézményt is jelenthet. Az önkéntes tűzoltóság intézményének kialakulásával, majd elterjedésével együtt járt a tűzoltózászlók számának növekedése is. Az önkéntes tűzoltók zászlaja lett az a jelvény, amelyhez a csapat minden tagja ragaszkodott, amely köré csoportosultak, és amit követni kötelességüknek tekintettek. Az első aradi Önkéntes Polgári Tűzoltókar 1861-ben kelt rendszabályában a zászlóra vonatkozóan a következőket olvashatjuk: „A zászló vörös damasztból, arannyal hímezve, az egyik oldalán Sz. Flórián a város czímerével, a másik oldalon Sz. István Szűz Máriával, és felette az ország czímere” legyen. Zászlójukat 1868. július 26-án szentelték fel. Ennek az ünnepi eseménynek az emlékét ezüstérem őrzi, amelyen Szent Flórián felhőn álló, zászlós és vízöntős alakja látható. A rajta található jelmondat: „Egy mindnyájaért, s mindnyájan egyért!”
Ajánlott irodalom:
MINÁROVICS János: Dicső múltból – méltó jövőbe. Zászlóinkról. In: Tűzvédelem, 1991. április, 34. o.
DR. HADNAGY Imre József: Adalékok a tűzoltózászlók történetéhez. Védelem online, 2009.
DR. BERKI Imre: Csak bot és vászon? – Kiállítás a múzeumban. Védelem online, 2012.