Új időszaki kiállítást nyitottunk!

2026. június 22. 14:42

2026. június 19-én megnyílt múzeumunk legújabb időszaki kiállítása.

Szeifert Imre Színélmények című kiállítása, a múzeum már hagyománynak számító képzőművészeti kiállítási sorába illeszkedik.

Pár évvel ezelőtt a Római Tűzoltó-parancsnokság „Vigiliinarte 2024 – Európai Tűzoltók Művészeti Kiállítása” elnevezésű pályázatához csatlakozott a Katasztrófavédelem, ez alapján született az ötlet, hogy a beérkező, nívós pályaműveket hazai környezetben is megmutassuk.

Így 2024 nyarán nyílt meg a múzeumban a Magyar Tűzoltók Művészeti Kiállítása címet viselő tárlat, ahol 7 alkotó 21 munkáját tekinthették meg a látogatók. A különleges kiállítás tehát tűzoltók alkotásait vonultatta fel, és bár a műveket amatőrök készítették, azok elbírálása során kiderült, hogy kifejezetten professzionális, művészi színvonalat képviseltek.

A tárlat szeptemberi zárását követően felmerült a gondolat, hogy az alkotóknak a múzeum önálló kiállítási lehetőséget biztosítana 2025 nyarától kezdve, a Múzeumok Éjszakája elnevezésű, nagyszabású eseményhez kapcsolódóan.

Az első önálló kiállításon Bácsfalvi Zoltán műveit ismerhették meg az érdeklődők. Idén pedig Szeifert Imre, a Hajdú-Bihar Vármegyei Katasztrófavédelmi Főigazgatóság megbízott megyei polgári védelmi főfelügyelője, képeit állítottuk ki.

A kiállítás 2026. szeptember 26-ig látogatható nyitvatartási időben.

 

Szeifert Imre Debrecenben született, de egész életét Balmazújvároshoz köti. 2004-ben szerzett diplomát a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Karán. A képzőművészeti életben 1993 óta van jelen: azóta rendszeresen mutatkozik be önálló és csoportos kiállításokon Magyarországon és külföldön egyaránt. Munkáival eddig 34 egyéni kiállításon és számos közös tárlaton találkozhatott a közönség.

Tizenöt éven át vezette a Balmaz-Art Képzőművészeti Egyesületet, valamint 2005-től szervezője és vezetője volt a Balmaz-Art Nemzetközi Képzőművészeti Alkotótábornak. Hazai és nemzetközi művésztelepek aktív résztvevőjeként összesen tizenkilenc alkotótábor munkájában vett részt.

Művészeti munkásságát több elismeréssel is jutalmazták: 2008-ban Balmazújváros önkormányzata „Balmazújváros Kultúrájáért” kitüntető díjjal ismerte el tevékenységét, majd 2016-ban Holló László-díjban részesült. 2024-ben meghívást kapott a római „Vigiliinarte” Európai Tűzoltók Művészeti Kiállítására is.

A festészettel a Debreceni Vasutas Képzőműhelyben ismerkedett meg komolyabban, Kárpáti Gusztáv festőművész irányításával. Mesterei között tartja számon Lukács Gábort, Palotai Erzsébetet, Bíró Eszter festőművészeket és Subicz István grafikusművészt is.

Alkotói szemléletében meghatározó szerepet kap a körülötte lévő világ vizuális élményeinek feldolgozása. Kedvelt technikája az olajfestés, műveiben pedig a látvány mellett fontos szerepet játszik a hangulat, az élmény és a gondolati tartalom megjelenítése. Számára az alkotás folyamata folyamatos szellemi kihívást és megújulást jelent, amely újra és újra energiával tölti fel. Az alkotótáborok közösségi élményei, a szakmai beszélgetések és az együttműködések szintén meghatározó inspirációforrást jelentenek számára.

Szeifert Imre nemcsak festőművészként, hanem a katasztrófavédelem és a polgári védelem területén is több évtizedes szakmai múlttal rendelkezik. 1989 óta dolgozik a polgári védelemben és a katasztrófavédelemben, jelenleg a Hajdú-Bihar Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság megbízott megyei polgári védelmi főfelügyelője, emellett, 2024-től, területi UAV parancsnoki és mentori feladatokat is ellát.

Szöveg: 2026. június 19-én megnyílt Szeifert Imre képzőművészeti kiállítása